Jak dbać o siebie po odtruciu alkoholowym?

Spożywanie dużych ilości alkoholu wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne chorego, ale także wywołuje wiele niekorzystnych zmian w jego organizmie. Choroba wrzodowa żołądka, marskość wątroby czy zapalenie trzustki to tylko niektóre z konsekwencji, jakie niesie ze sobą długotrwałe picie. Wyjaśniamy, dlaczego przy chorobie alkoholowej niezwykle ważna jest terapia oraz odpowiednio zbilansowana dieta.

Alkoholizm a prawidłowa dieta

W przypadku choroby alkoholowej jednym z elementów terapii jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Ma ona na celu uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, poprawienie stanu psychicznego, utrzymanie chorego w abstynencji oraz zmniejszenie głodu alkoholowego. Wskazówki żywieniowe powinny być dopasowane indywidualnie do osoby chorej, uwzględniać stopień zatrucia alkoholowego oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Osoby borykające się z alkoholizmem powinny:

  • Wypijać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia – min. 1,5 litra wody oraz herbatkę ziołową z karczocha i macierzanki, która ma za zadanie chronić wątrobę.
  • Spożywać niewielkie ilości chudego mięsa, ryb lub jaj podczas każdego posiłku.
  • Jeść codzienne produkty mleczne (kefir, maślankę, twaróg), ponieważ są one dobrym źródłem białka.
  • Zjadać co najmniej 5 porcji warzyw i owoców.
  • Włączyć do menu warzywa strączkowe (soczewicę, bób, fasolę) i spożywać je na przemian z innymi produktami skrobiowymi (makaron, ryż, ziemniaki).
  • Wybierać produkty zbożowe z mąki pełnoziarnistej.
  • Unikać kawy i herbaty oraz słodkich napojów.

Odtrucie alkoholowe jako pierwszy krok ku terapii

Odtruwanie organizmu po alkoholu nie jest sposobem na wyleczenie uzależnienia, ale niezwykle ważnym elementem wychodzenia z niego. Dzięki detoksowi poalkoholowemu organizm chorego jest oczyszczony ze szkodliwych toksyn i odpowiednio wzmocniony fizycznie. Osoba uzależniona od alkoholu może więc skupić się na działaniach związanych z wyjściem z nałogu, m.in. na podjęciu terapii indywidualnej lub grupowej w ośrodku leczenia uzależnień.