Jak alkoholizm wpływa na zdrowie?

Już nawet niewielka ilość alkoholu ma niekorzystny wpływ na organizm. Jeśli natomiast spożycie przekracza normy zalecane przez lekarzy, to wówczas oddziaływanie jest jeszcze bardziej destrukcyjne. Jak więc alkoholizm wpływa na zdrowie oraz co zrobić, aby go zminimalizować? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka

Trzeba przede wszystkim jasno podkreślić, że alkohol = poważne konsekwencje zdrowotne. W przypadku uzależnienia często są one wręcz nieodwracalne i wpływają na najbardziej kluczowe narządy organizmu, w tym wątrobę, mózg oraz serce. Jednym ze skutków udowodnionych naukowo jest m.in. zwiększenie się ciśnienia tętniczego. Zwiększone ciśnienie to natomiast prosta droga do niewydolności, zawału, a także udaru.

Innym skutków alkoholizmu jest niszczący wpływ na wątrobę, która odpowiada za neutralizowanie toksyn. W przypadku nadmiaru może mieć miejsce jej stłuszczenie, zapalenie albo marskość. Niestety tej ostatniej wyleczyć nie można, dlatego tak ważne jest, aby możliwie jak najszybciej poddać się leczeniu i zrezygnować z alkoholu. Odtruwanie alkoholowe to pierwszy krok do zmiany, która jest trudna, ale nie tylko ze względu na swoje zdrowie warto ją poczynić.

Alkoholizm a problemy z pamięcią

Mózg to bez wątpienia najważniejszy narząd w ciele człowieka. Niestety alkohol w nadmiernych dawkach wpływa na niego bardzo destrukcyjnie, w tym uszkadza komórki nerwowe, co po wielu latach nałogu prowadzi do problemów z pamięcią. Problemy te są nawet dwukrotnie częstsze u osób pijących, aniżeli u rówieśników abstynentów (mowa o grupie wiekowej 50 do 60 lat).

Rak a alkohol

Niestety alkoholizm sprzyja też różnym rodzajom raka. Chodzi tu przede wszystkim o nowotwór jelita grubego, żołądka oraz trzustki. Powodem jest uszkadzanie komórek ciała, co sprawia, że dochodzi do ich zdecydowanie częstych mutacji.

Masz problem z alkoholem i potrzebujesz pomocy? Jeśli tak, to koniecznie skorzystaj z naszego wsparcia. Wychodzenie z nałogu alkoholowego może wiązać się z epilepsją (padaczką), którą można jednak zniwelować podaniem odpowiednich leków nasennych i przeciwdrgawkowych.  W naszym ośrodku oferujemy pomoc w profesjonalnym i bezpiecznym odtruwaniu alkoholowym.